Przedstawiciele podmiotów skupionych wokół rynku wtórnego dyskutowali w ubiegłym tygodniu w Brukseli o wyzwaniach stojących przed branżą podczas konferencji CLEPA Aftermarket Conference 2023. Jednym z najczęściej pojawiających się wątków była digitalizacja i konieczność sprawiedliwego dostępu do danych generowanych przez pojazdy. CLEPA i inne organizacje branżowe doceniają horyzontalny akt o danych, ale nadal widzą potrzebę przepisów sektorowych, które powinny zapewnić tętniący życiem rynek usług oparty na sprawiedliwym, równym i konkurencyjnym dostępie dla wszystkich usługodawców, z korzyścią dla konsumentów.
Nadchodzące zmiany
CLEPA i Boston Consulting Group przewidują, że do 2030 roku 15% samochodów osobowych będzie należeć do flot, co będzie napędzać elektryfikację parku samochodowego. Wraz z przestawieniem się na bateryjne pojazdy elektryczne i rozwojem pojazdów podłączonych do sieci wyposażonych w nową architekturę elektryczną i elektroniczną (E/E), europejski przemysł motoryzacyjny przechodzi niezrównaną transformację. Ponieważ te nowe technologie nabierają rozpędu, cały łańcuch wartości musi przygotować się na wyzwania związane z serwisowaniem takich pojazdów w następnych kilku dekadach.
Te wyzwania dla branży usługowej były głównym tematem 14. edycji konferencji CLEPA Aftermarket Conference 2023 pod hasłem „Innowacje w zakresie usług jazdy”. Wydarzenie, które odbyło się w Brukseli w dniach 29 i 30 marca, zgromadziło ponad 180 uczestników, w tym mówców najwyższego szczebla z Komisji, Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli przemysłu.
W swoim przemówieniu powitalnym sekretarz generalny CLEPA, Benjamin Krieger, stwierdził:- Zaufanie konsumentów ma kluczowe znaczenie dla akceptacji i wdrażania nowych technologii. Najlepiej można to osiągnąć dzięki szerokiemu wyborowi dobrze wyposażonych i wykwalifikowanych warsztatów na rynku wtórnym, zapewniających bezproblemową obsługę przez cały okres eksploatacji pojazdów.
Również Hasmeet Kaur, partner firmy Roland Berger, postawiła konsumenta w centrum uwagi dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat „Wizji mobilności 2040”. Mark Nicklas, kierownik działu mobilności w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej, rozpoczął drugi dzień konferencji przeglądem planowanych przepisów dotyczących rynku wtórnego, stwierdzając, że cyberbezpieczeństwo jest niezbędne, ale rynek wymaga tu kolejnych działań regulacyjnych Komisji Europejskiej w celu zapewnienia równych szans dla jego uczestników. Publiczność odnotowała również, że Komisja nadal (pomimo szeregu opóźnień) planuje opracować wniosek dotyczący rozporządzenia sektorowego uzupełniającego unijny akt o danych w odniesieniu do wykorzystywania danych w pojazdach. Angelica Petrov, doradca ds. polityki w biurze eurodeputowanego Alina Mituty, przedstawiła stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie Data Act. Zwróciła uwagę na wyzwania związane z osiągnięciem równowagi między ochroną praw własności intelektualnej a tajemnicą handlową przy jednoczesnym dopuszczeniu ogólnego udostępniania danych, kładąc nacisk na konieczność zdefiniowania zakresu „danych”.
– Podczas tej konferencji odmieniano słowo „dane” przez wszystkie przypadki. To dobrze, że rynek przypomina o tym decydentom europejskim, a ci widzą potrzebę zapewnienia sprawiedliwego dostępu do danych dla wszystkich operatorów. Ktoś złośliwy powiedziałby, że wiedzą to już od dawna, również na podstawie swoich własnych analiz, zatem oczekuje się od nich bardziej zdecydowanych działań. Niemniej cieszymy się, że po raz kolejny wybrzmiała potrzeba wydania przepisów sektorowych dla motoryzacji. Czekamy niecierpliwie – mówi Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, członek zarządu CLEPA.
Elektryczny ekosystem mobilności
Alexander Brenner z Boston Consulting Group przedstawił pierwsze wyniki przeprowadzonego wspólnie z CLEPA badania na temat wpływu flot na działalność na rynku wtórnym. Badanie wykazało, że do 2030 r. około 15% samochodów osobowych będzie należeć do flot i będzie przez nie eksploatowanych, z czego 62% to będą pojazdy elektryczne (BEV) w scenariuszu bazowym. Wielkość rynku napraw i konserwacji, opon, napraw powypadkowych i akcesoriów będzie w przyszłości zależeć od ogólnego odsetka pojazdów posiadanych przez floty, a także od odsetka pojazdów typu BEV w tych flotach. W badaniu przeanalizowano również różne scenariusze dotyczące samochodów osobowych i uwzględniono spostrzeżenia dotyczące pojazdów użytkowych, pojazdów o średniej i dużej ładowności, a także przyczep.
W drugiej części wydarzenia Damian Dyrbusch, szef nowo utworzonego Bosch Center of Competence for Mobility System Architectures, przedstawił wgląd w architekturę E/E połączonych pojazdów w ramach szerszego ekosystemu. Doprowadziło to do dyskusji panelowej na temat wyzwań, jakie nowe technologie stawiają przed rynkiem części zamiennych. Eric-Mark Huitema (AVERE), Christian Knobloch (Knobloch & Gröhn), Stefan von Dalen (Hella), Dominik Lutter (ZDK) i Hari Ramakrishnan (FIGIEFA) omówili rolę producentów OEM i graczy technologicznych w przyszłości oraz wpływ wymogów cyberbezpieczeństwa w odniesieniu do producentów OEM. Omówiono również znaczenie OBD i aktualizacji oprogramowania. O ile możliwość aktualizacji oprogramowania jest istotna, o tyle środki bezpieczeństwa cybernetycznego i dostęp do danych w pojazdach uznano za główne problemy konkurencji na rynku wtórnym.
Hans Bosch z ANBW podzielił się zaskakującymi statystykami dotyczącymi awarii pojazdów typu BEV, które, co ciekawe, okazały się wyższe niż w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi. Per Oscarson i Petra Bendelin, z firmy MEKO, wyjaśnili w jaki sposób największy hurtownik w Skandynawii przygotowuje warsztaty, mechaników i system dystrybucji na erę pojazdów elektrycznych. Sesję zakończył Stefan van Dalen z firmy Hella-Gutmann przedstawiając rozwiązania dla coraz bardziej złożonego rynku serwisu i napraw.
– Aftermarket czekają zmiany w skali nieobserwowanej chyba od początku motoryzacji. Ogromną rolą tego rodzaju wydarzeń jak konferencja CLEPA, ale także firm w nich uczestniczących jest dyskusja i przygotowanie się do nadchodzących zmian i wyzwań. Dla bardziej aktywnych będą to szanse na dalszy rozwój. Często w swojej karierze powtarzałem zdaje się chińskie przysłowie, że gdy wieje wiatr to jedni szukają schronień a inni budują wiatraki. Jak ulał pasuje ono do obecnej sytuacji na rynku wtórnym. Wierzę, że branża pomimo wielu wyzwań i przeciwności doskonale odnajdzie się w nowej rzeczywistości – mówi Alfred Franke, Prezes Grupy MotoFocus.pl., patrona medialnego CLEPA Aftermarket Conference.
Frank Schlehuber, Starszy Konsultant CLEPA ds. rynkowych, zamknął 14. edycję tej konferencji, komentując: „Rynek wtórny musi przygotować się na nowe technologie, nowych graczy w sektorze i zwiększoną działalność flotową. Wobec decydentów politycznych istnieją duże oczekiwania co do solidnych ram regulacyjnych zapewniających równe warunki działania, ale dobrze jest widzieć, że sektor już przygotowuje się na nadchodzące wyzwania. Widzieliśmy imponujące przykłady najlepszych praktyk, które utwierdziły mnie w przekonaniu, że rynek części zamiennych będzie miał siłę i kreatywność, aby dostosować się do nowych technologii”.
Kolejna edycja CLEPA Aftermarket Conference planowana jest na marzec 2024 roku.