Bezpieczni w ruchu – kolejna edycja Moto Safety Day za nami

Kształtowanie prawidłowych postaw na drodze wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, edukacja najmłodszych, symulatory zwiększające świadomość w zakresie bezpieczeństwa, liczne gry edukacyjne, pokazy i konkursy – to tylko niektóre z aspektów i atrakcji Moto Safety Day, które w minioną sobotę odbyło się w Gdyni.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas wydarzenia na stanowiskach Partnerów uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji, które wiązały się z utrwalaniem pozytywnych nawyków na drodze. Wiele uwagi poświęcono skutkom jazdy po alkoholu oraz środkach odurzających, bezpieczeństwie jednośladów, wpływie stanu technicznego i użytych części w pojeździe na bezpieczeństwo ruchu drogowego, montażu i prawidłowego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych.

W strefie pokazów najmłodsi jeździli gokartami i autochodzikami zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Tutaj także odbyła się m.in. symulacja wypadku drogowego z udziałem dziecka, prezentacja systemów bezpieczeństwa w samochodach, edukacja w zakresie prawidłowego przewożenia dziecka w foteliku, PitStop, pokaz związany z posłuszeństwem psa służbowego. W programie dostępne były m.in. symulatory dachowania, bezpiecznej jazdy po mieście, przejścia przez ulicę oraz alkogoogle, refleksomierze, nauka udzielania pierwszej pomocy, samochodziki sterowane rowerowo, mobilne centrum monitoringu, zabawy edukacyjne dla dzieci i konkurs z nagrodami.

Podczas wydarzenia odbyła się debata dotycząca konsekwencji jazdy po alkoholu i środkach odurzających oraz aspekt bezpieczeństwa jednośladów z udziałem Konrada Romika – Sekretarza Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Romana Nowaka – Sekretarza Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Filipa Formelli z Fiat Euro-Car, Piotra Kochnowicza ze Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto oraz Bogumiły Czerneckiej ze Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. Główne przekazy wynikające z debaty to: brak przyzwolenia społecznego na prowadzenie pojazdu po alkoholu, potrzeba ciągłej edukacji i profilaktyki, konieczność docierania z przekazem do młodych kierowców i kształtowanie świadomości już u najmłodszych.

Bezpieczeństwo to też sprawdzone części oraz prawidłowy serwis i naprawa

Kolejna debata dotyczyła stanu technicznego pojazdu i jakości części samochodowych w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Partnerów Głównych: ORLEN OIL – Sławomir Uznański, ZF Aftermarket – Agata Wysogrocka-Korczyńska i Michał Głażewski, Bank BNP Paribas – Janusz Czucha. Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych reprezentował Prezes Tomasz Bęben, zaś Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów – Karol Rytel. Oprawę merytoryczną obu debat realizowała nadkomisarz Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Główny przekaz debaty dotyczył jakości części, które powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła gwarantującego jakość i spełnienie wymagań, które nakładają na uczestników przepisy prawa. Podkreślona została istota serwisowania pojazdów w legalnie działających warsztatach oraz rola badań technicznych realizowanych na SKP. W kontekście badań technicznych przedstawiciele PISKP i SDCM podkreślali potrzebę waloryzacji opłaty za badanie techniczne pojazdów. Przedstawiciele ZF Aftermarket, firmy członkowskiej SDCM, zwrócili uwagę na pochodzenie części użytych do naprawy w kontekście bezpieczeństwa. To właśnie legalne produkty, pochodzące od firm działających od dziesięcioleci na rynku i gwarantujące jakość poprzez system testów i certyfikacji, zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

– Okres wakacyjny to czas urlopów oraz podróży, tych krótszych i dłuższych. Często podróżujemy swoimi samochodami, zabierając na pokład najbliższych. Bezpieczeństwo, ale i komfortowa jazda bez awarii są więc kluczowe. Dlatego nie warto odkładać wymaganych napraw. Za to warto dokładnie sprawdzić swoje auto począwszy od opon i układu hamulcowego, aż po pióra wycieraczek. Stan naszego samochodu również ma wpływ na nasze bezpieczeństwo na drogach. Poświęćmy chwilę na wizytę w sprawdzonym warsztacie czy SKP, a w przypadku potrzeby wybierzmy sprawdzonych dostawców części. Zdrowie i życie jest najważniejsze – mówi Tomasz Bęben, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Na wydarzeniu nie zabrakło również pokazów o charakterze edukacyjnym.
Podczas symulacji akcji ratowniczej przy wypadku drogowym z udziałem dziecka,
z wykorzystaniem służb ratowniczych i medycznych, udział wzięli przedstawicieleWydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, OSP Gdynia-Wiczlino, karetka pogotowia FALCK Medycyna, Avionaut. Oprawę merytoryczną pokazu zapewniali Joanna Skrent – nadkomisarz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku i Piotr Kochnowicz Prezes Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto.


Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) to ponad 250 największych marek przemysłu i rynku części motoryzacyjnych, reprezentujących interesy przemysłu, handlu i usług o wartości blisko 140 mld złotych rocznie tworzących ponad 330 000 miejsc pracy. SDCM należy do największych organizacji europejskich takich jak: CLEPA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych) i FIGIEFA (Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych).

Paweł Misierewicz

Public Affairs & Communications

pawel.misierewicz@sdcm.pl

734 478 074

Nowy Członek SDCM – REACH Europe

Wśród Członków SDCM witamy kolejną firmę – REACH Europe. Dziękujemy za zaufanie! REACH Europe GmbH jest europejską częścią firmy REACH Cooling, która jest znana na

Dramatyczne cięcia w europejskiej motoryzacji

Przemysł motoryzacyjny stoi w obliczu jednej z największych transformacji w swojej historii. Przejście na produkcję pojazdów elektrycznych (EV) miało być przyszłością, która przyniesie nowe możliwości